Showing Archived Posts

Ndalimi i sëmundjes para se të fillojë

E Mërkurë, 18 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Libri “The End of Illness”(Fundi i Sëmundjes) është pritur mirë. Disa e quajnë “kupa e shenjtë e mjekësisë”, sepse ofron fundin, jo thjesht trajtimin – por parandalimin e sëmundjes në radhë të parë.

Posted in Uncategorized

Ndalimi i sëmundjes para se të fillojë

E Mërkurë, 18 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Libri “The End of Illness”(Fundi i Sëmundjes) është pritur mirë. Disa e quajnë “kupa e shenjtë e mjekësisë”, sepse ofron fundin, jo thjesht trajtimin – por parandalimin e sëmundjes në radhë të parë.

Posted in Uncategorized

Një kombinim barnash duket premtues kundër tumoreve të kancerit në gji

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa lajme të mira në luftën kundër kancerit të gjirit. Studimi i fundit vjen si një grusht i dyfishtë ndaj kësaj sëmundjeje. 

Posted in Uncategorized

Një kombinim barnash duket premtues kundër tumoreve të kancerit në gji

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa lajme të mira në luftën kundër kancerit të gjirit. Studimi i fundit vjen si një grusht i dyfishtë ndaj kësaj sëmundjeje. 

Posted in Uncategorized

Foshnjet mësojnë të flasin duke lexuar buzët

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri mbi këtë temë mund të ndihmojnë edhe për të diagnostikuar autizmin tek fëmijët.

Posted in Uncategorized

Foshnjet mësojnë të flasin duke lexuar buzët

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri mbi këtë temë mund të ndihmojnë edhe për të diagnostikuar autizmin tek fëmijët.

Posted in Uncategorized

Mishi i përpunuar shton rrezikun e kancerit pankreatik

E Hënë, 16 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet e mëparëshme kanë zbuluar një lidhje midis mishit të përpunuara dhe kancerit në zorrë.

Posted in Uncategorized

Një ndryshim i rrallë gjenetik lidhet me çrregullimin bipolar

E Premte, 13 Janar 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh njoftoi kohët e fundit se sekuencat e parregullta të ADN-së të njohura si kopje e rrallë e numrit të varianteve , apo të CNV, duket se luajnë rol të rëndësishëm në rrezikun për fillimin e çrregullimit bipolar.

Posted in Uncategorized

Pak dëshmi se sheqeri nxit hiperaktivitetin

E Enjte, 12 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës ADHD – janë inicialet e një çrregullimi që njihet mirë nga prindërit.

Posted in Uncategorized

Pak dëshmi se sheqeri nxit hiperaktivitetin

E Enjte, 12 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës ADHD – janë inicialet e një çrregullimi që njihet mirë nga prindërit.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031