Showing Archived Posts

Ilaçet e gjumit lidhen me rritjen e rrezikut të vdekjes

E Martë, 28 Shkurt 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pilulat e gjumit kurrë nuk kanë qenë më popullore se sa sot. Miliona njerëz mbështeten në këto barna për një natë me gjumë. Por studim i ri ka gjetur një lidhje midis ilaçeve të gjumit dhe rritjes së rrezikut të vdekjes.

Posted in Uncategorized

Një ilaç i ri ndaj Melanomës dyfishon gjasat për mbijetesë

E Hënë, 27 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kanceri Melanoma është përgjegjës për rreth 9 mijë vdekje në vit, vetëm në Shtetet e Bashkuara. Ky kancer në lëkurë, kur përhapet, është fatal në 85 përqind të rasteve. Pacientët me melanomë të avancuar jetojnë kryesisht rreth 8 muaj.

Posted in Uncategorized

Një ilaç i ri ndaj Melanomës dyfishon gjasat për mbijetesë

E Hënë, 27 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kanceri Melanoma është përgjegjës për rreth 9 mijë vdekje në vit, vetëm në Shtetet e Bashkuara. Ky kancer në lëkurë, kur përhapet, është fatal në 85 përqind të rasteve. Pacientët me melanomë të avancuar jetojnë kryesisht rreth 8 muaj.

Posted in Uncategorized

Terapi e suksesshme për fëmijët me ADHD

E Premte, 24 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët diagnostikojnë mijëra fëmijë në vit me Çrregullim Hiperaktiv Vemendjeje të Pamjaftueshme, i njohur si A-D-H-D. Dhe me këtë sëmundje vijnë receta, dieta dhe vitamina. Por për disa familje këto trajtime nuk japin rezultat dhe ato vihen në kërkim të alterantivave të tjera.

Posted in Uncategorized

Terapi e suksesshme për fëmijët me ADHD

E Premte, 24 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët diagnostikojnë mijëra fëmijë në vit me Çrregullim Hiperaktiv Vemendjeje të Pamjaftueshme, i njohur si A-D-H-D. Dhe me këtë sëmundje vijnë receta, dieta dhe vitamina. Por për disa familje këto trajtime nuk japin rezultat dhe ato vihen në kërkim të alterantivave të tjera.

Posted in Uncategorized

Moda dhe shëndeti

E Enjte, 23 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës A vishni rroba të ngushta? A ju shtrëngojnë ato? Një artikull në Wall Street Journal tregon shumë mënyra se si njerëzit bëhen viktima të modës me veshje që janë shumë të ngushta dhe shumë të larta.

Posted in Uncategorized

Miratohet një ilaç i ri për humbje peshe

E Enjte, 23 Shkurt 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ky është ilaçi i parë me recetë në 13 vjet kundër mbipeshës. Ilaçi Qnexa u miratua dje nga agjencia federale e ushqimeve dhe barnave.

Posted in Uncategorized

Miratohet një ilaç i ri për humbje peshe

E Enjte, 23 Shkurt 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ky është ilaçi i parë me recetë në 13 vjet kundër mbipeshës. Ilaçi Qnexa u miratua dje nga agjencia federale e ushqimeve dhe barnave.

Posted in Uncategorized

Gratë e reja dhe goditjet në zemër

E Mërkurë, 22 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri në shkallë të gjerë ngre dyshime rreth kujdesit të shëndetit të grave. Studimi zbulon një hendek të thellë gjinor në diagnoztikimin dhe pasojat e goditjeve në zemër tek gratë e reja.

Posted in Uncategorized

Gratë e reja dhe goditjet në zemër

E Mërkurë, 22 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri në shkallë të gjerë ngre dyshime rreth kujdesit të shëndetit të grave. Studimi zbulon një hendek të thellë gjinor në diagnoztikimin dhe pasojat e goditjeve në zemër tek gratë e reja.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829