10 Burimet e natriumit

E Enjte, 09 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shumica e natriumit që amerikanët konsumojnë vjen nga kripa. Por cilat ushqime përmbajnë më shumë kripë?

Sipas një liste të lëshuar nga qëndra për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, CDC, gati 50 përqind e sodiumit që amerikanët konsumojnë çdo ditë vjen nga 10 lloj ushqimesh.

Dhe për çudi, buka është në krye të listës. Ajo është përgjegjëse për kripën në organizëm njësoj sa edhe patatinat – jo se buka është më e kripur, por sepse njerëzit e hanë atë më shpesh.

Burimi i dytë i natriumit përbëhet nga ushqimet e përpunuara si sallami dhe nënprodhime mishi. Pastaj vijnë picat, supa dhe mishi i shpezëve dhe në radhe – hamburgeret dhe sanduiçet, djathi, spageti dhe makarona të tjera. Në vend të nëntë është tava me mish rulet, ndërsa “snacks-et”e kripura janë në fund të listës.

Shumë sodium mund të rrisë rrezikun e tensionit të lartë – shkak kryesor i sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru.

Ndërsa zyrtarët CDC-së nuk u thonë njerëzëzve që të mos hanë bukë, ata rekomandojnë që gjatë blerjes të lexojnë etikat dhe të zgjedhin ato me pak natrium.

BURIMI: CDC:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 Burimet e natriumit

E Enjte, 09 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shumica e natriumit që amerikanët konsumojnë vjen nga kripa. Por cilat ushqime përmbajnë më shumë kripë?

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829