Shqetësime në rritje ndaj barnave të falsifikuara

E Enjte, 16 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekziston një frikë se barnat e falsifikuara janë në rritje. Kohët e fundit, autoritetet britanike njoftuan Administratën amerikane të ushqimeve dhe barnave se në disa farmaci kishin zbuluar Avastin të fallsifikuar me etiketa të shkruara frëngjisht. Shishet me ilaçin e vërtetë Avastin përmbajnë etiketa në anglisht me emrin e firmës prodhuese Genentech.

Avastin është një ilaç i rëndësishëm kundër kancerit, por Avastin i falsifikuar nuk përmban asnjë substancë kundër kancerit. Ilaçi i rremë u ishte shitur klinikave dhe farmacive në Angli nga një firmë e paliçensuar furnizimi në Evropë. Autoritetet amerikane kanë zbuluar se edhe disa klinika në 3 shtete – Kaliforni, Teksas, Illinois – pa e ditur, u kanë dhënë pacientëve Avastin të rremë. Dyshohet se ilaçi i rremë prodhohet diku jashtë Amerikës dhe pastaj u shitet klinikave në botë.

Raste të ngjashme kanë ndodhur edhe më parë, për shembull, në vitin 2003, kur u zbuluan 200 mijë shishe me Lipitor të falsifikuar, ose raste në internet me shurupe të rremë kundër gripit apo barna dietike të falsifikuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829