Ushqimet organike – sa të sigurta janë?

E Premte, 17 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri tregon se arseniku është i pranishëm në ushqime, duke përfshirë disa formula ushqyese për foshnjet dhe biskotat e energjisë për të rriturit.

Prindërit ndjehen të sigurt se kur u japin fëmijëve të tyre ushqime organike – të prodhuara pa ndihmën e kimikateve. Por një studim i ri thotë se disa ushqime për foshnje përmbajnë arsenik – substancë që mund të rrisë rrezikun e kancerit.

Studiuesit në universitetin Dartmouth thonë se kanë gjetur nivele të papranueshme arseniku në disa formula organike si dhe në disa lloje biskotash që të rriturit i përdorin për të nxitur energjinë. Arsenik është lidhur me shurupin e orizit ngyrë kafeje – i përdorur në këto prodhime për të zevendësuar shurupet që kanë nivel të larta fruktoze.

Orizi është një prej bimëve që e thith arsenikun nga toka në formë të koncentruar, por përdorimi i shurupit të orizit organik në ngjyrë kafeje shihet si një mënyrë për të shmangur nga ushqimet shurupet e tjerë me nivel të lartë fruktoze.

Studimi nuk jep emrin e formulës për foshonjet, por sipas rrjetit televiziv amerikan ABC News, dy formulat e provuara për nivele më të larta arseniku janë “Toddler Dairy” dhe Toddler Soy” , që shiten nga firma Nature’s One Inc. Biskotat e energjisë përbëjnë më pak shqetësim, nëse nuk zenë një vend të madh në dietë

Në një deklaratë të firmës Natyre’s One Inc., me bazë në Kaliforni, thuhet se prodhuesi i shurupit të orizit organik përdor një laborator të pavarur për të analizuar nivelin e arsenikut dhe i siguron konsumatorët se prodhimet janë të shëndetëshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829