Më shumë se 1 në 10 fëmijë amerikanë jetojnë me një prind alkoholik

E Martë, 21 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Eshtë e çuditshme se sa shumë amerikanë rriten si fëmijë alkoholikësh dhe se si kjo përvojë mund t’i dëmtojë ata.

Mbi 1 në 10 fëmijë në Shtetet e Bashkuara kanë një prind alkoholik. Këto shifra dalin nga një studim i ri i Administratës së Shërbimeve të Shëndetit Mendor dhe Kundër Shpërdorimit të Drogave – SAMHSA.

Kjo agjenci federale – pas shqyrtimit të të dhënave nga viti 2005 – 2010, arriti në përfundimin se mesatarisht 7 milionë e 500 mijë fëmijë kishin jetuar gjatë asaj periudhe me një prind pijanec. Ky numër përbën 10.5 përqind të popullsisë amerikane nën moshën 18 vjeç.

Dhe shpërdorimi i alkoholit nga prindërit lë pasoja, duke i bërë fëmijët të jenë më në rrezik ndaj problemeve mendore si depresioni dhe ankthi; dhe më të ngjarë për të vuajtur nga keqtrajtimi ose moskujdesja prindërore. Agjencia e shërbimeve të shëndetit mendor e cilëson këtë një problem shumë të madh për shëndetin publik, duke theksuar rëndësinë e parandalimit të drogave, dhe të pijeve alkoholike për fëmijët nën moshën e lejueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829