Gratë e reja dhe goditjet në zemër

E Mërkurë, 22 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri në shkallë të gjerë ngre dyshime rreth kujdesit të shëndetit të grave. Studimi zbulon një hendek të thellë gjinor në diagnoztikimin dhe pasojat e goditjeve në zemër tek gratë e reja.

Studimi mbështetet në të dhënat e mbi 1 milion vetëve, duke e bërë këtë studimin më të madh të kryer ndonjëherë mbi këtë çështje.

Rezultatet tregojnë se në krahasim me burrat, gratë nën moshën 45 vjeç që pësojnë goditje në zemër
– Kanë më shumë gjasa të mos ndjejnë dhimbje kraharori gjatë goditjes
– Dhe më shumë gjasa të vdesin në spital si pasojë e goditjes.

Ekspertët thonë se për mjekët këto rezultate janë të papritura dhe përbëjnë paralajmërim.

Rastet e vdekjeve nga sulmet në zemër janë duke u shtuar mes grave 35 – 50 vjeçare, edhe pse mes grupeve të tjera vihet re një pakësim i rasteve të tilla.

Një ekspert e quan këtë një “vështirësi të dyfishtë”, sepse mjekët jo vetëm që nuk parashikojnë goditje në zemër mes grave të reja, por këto goditje janë të vështira për t’u diagnostikuar edhe pasi kanë ndodhur.

Autorët shpresojnë se studimi, botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA), do të shtojë ndërgjegjësimin,vemendjen dhe kujdesin mjekësor rreth goditjeve në zemër mes grave të reja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829