Moda dhe shëndeti

E Enjte, 23 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

A vishni rroba të ngushta? A ju shtrëngojnë ato? Një artikull në Wall Street Journal tregon shumë mënyra se si njerëzit bëhen viktima të modës me veshje që janë shumë të ngushta dhe shumë të larta.

Për hir të modës, pantallonet e ngushta janë më të mira, por jo për shëndetin, sepse krijojnë një gjendje të quajtur “meralgia parasthetika” e shfaqur me djegie, skuqje e dhimbje në lëkurë. Sipas një studimi, pantallonat “skinny jeans” gjithashtu lidhen me probleme të tretjes nga që nxisin acide në stomak, çregullime në zorrë, deri në krijimin e pllkazave të gjakut në venat e këmbëve, pa përmendur këtu vështirësinë për të lëvizur, sepse janë tepër të ngushta.

Gjithashtu për femrat, sot janë në modë rripat e gjërë rreth belit, që po të mbahen fort të shtrënguar ulin përmasën e mesit, drejtojnë qëndrimin, por mund të shkaktojnë probleme nervore dhe dhimbje stomaku.

Rrezik për shëndetin sjellin edhe këpucët me taka të larta. Ekspertët thonë se lartësia e takave mbi 50 milimetra mund të bëhet shkak për kallo, mpirje e madje frakturë.

Por me gjithë këto probleme, njerëzit priren të bëhen skllevër të modës – formë perpara substancës, stil përpara shendetit, bukuri me çdo kusht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829