Një ilaç i ri ndaj Melanomës dyfishon gjasat për mbijetesë

E Hënë, 27 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kanceri Melanoma është përgjegjës për rreth 9 mijë vdekje në vit, vetëm në Shtetet e Bashkuara. Ky kancer në lëkurë, kur përhapet, është fatal në 85 përqind të rasteve. Pacientët me melanomë të avancuar jetojnë kryesisht rreth 8 muaj. Një studim i ri botuar në revistën mjekësore të Nju Englandit thotë se ilaçi Zelboraf thuajse e dyfishon jetëgjatësinë e pacientëve me melanoma.

Shkencëtarët përfshinë në studim 132 pacientë me melanoma, kryesisht burra nën moshën 65 vjeç. Rreth 50 përqind e pacientëve vunë re se tumori reagoi ndaj ilaçit Zelboraf;

– 77 përqind mbijetuan të paktën 6 muaj.

– 58 përqind mbijetuan të paktën 1 vit

– 43 përqind mbijetuan të paktën 18 muaj.

Studimi u financua nga kompnia Hoffmann-La Roche, që prodhon edhe ilaçin Zelboraf.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829