Ilaçet e gjumit lidhen me rritjen e rrezikut të vdekjes

E Martë, 28 Shkurt 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pilulat e gjumit kurrë nuk kanë qenë më popullore se sa sot. Miliona njerëz mbështeten në këto barna për një natë me gjumë. Por studim i ri ka gjetur një lidhje midis ilaçeve të gjumit dhe rritjes së rrezikut të vdekjes.

Sipas studimit dy vjeçar, botuar në British Medical Journal, njerëzit që morrën ilaçe gjumi kishin mbi 3 herë me shume gjasa për të vdekur nga çdo lloj shkaku, në krahasim me persona të tjerë që nuk merrnin ilaçe të tilla.

Arsyeja për këtë, thuhet në studim, është se pagjumësia ose insomnia është shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të rrezikëshme dhe barnat e gjumit duket se vonojnë diagnostikimin e tyre. Ekspertët thonë se vetë insmonia nuk është sëmundje, por simptomë, dhe mund të jetë shenja e parë e diçkaje më serioze si sëmundje të zemrës, diabet, astmë, madje edhe kancer.

Barnat e gjumit janë shumë të fuqishëm; Valiumi qetëson veprimtarinë e trurit, çka do të thotë se e pengon a e bën të heshtë, ndërsa Ambien lidhet me efekte anësore si përgjumje gjatë ditës, shkaqe për shumë aksidente. Ekspertët rekomandojnë se kur një person vuan nga pagjumësia për 2 muaj a më shumë, kjo është koha për një kontroll të imët mjekësor për të zbuluar shkakun.

One response to “Ilaçet e gjumit lidhen me rritjen e rrezikut të vdekjes”

  1. Ida says:

    Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.

    I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using
    WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829