Showing Archived Posts

Mirësia është ngjitëse, përhape

E Martë, 21 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në ç’mënyrë akti vetmohues i një personi, krijon zinxhir mirësise që shpëton jetën e 30 personave të tjerë? 4 mijë e 500 amerikanë vdesin çdo vit duke pritur për një transplantim veshke.

Posted in Uncategorized

Mirësia është ngjitëse, përhape

E Martë, 21 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në ç’mënyrë akti vetmohues i një personi, krijon zinxhir mirësise që shpëton jetën e 30 personave të tjerë? 4 mijë e 500 amerikanë vdesin çdo vit duke pritur për një transplantim veshke.

Posted in Uncategorized

Më shumë se 1 në 10 fëmijë amerikanë jetojnë me një prind alkoholik

E Martë, 21 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Eshtë e çuditshme se sa shumë amerikanë rriten si fëmijë alkoholikësh dhe se si kjo përvojë mund t’i dëmtojë ata.

Posted in Uncategorized

Më shumë se 1 në 10 fëmijë amerikanë jetojnë me një prind alkoholik

E Martë, 21 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Eshtë e çuditshme se sa shumë amerikanë rriten si fëmijë alkoholikësh dhe se si kjo përvojë mund t’i dëmtojë ata.

Posted in Uncategorized

Zevendësimi i valvulës në aortë pa ndërhyrje kirurgjike

E Hënë, 20 Shkurt 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një spital në Lincoln të shtetit Nebraska është një nga spitalet e para në Shtetet e Bashkuara që kryen një procedurë të re për zevendësimin e valvës së aortës në zemër pa ndërhyrje kirurgjike.

Posted in Uncategorized

Ushqimet organike – sa të sigurta janë?

E Premte, 17 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se arseniku është i pranishëm në ushqime, duke përfshirë disa formula ushqyese për foshnjet dhe biskotat e energjisë për të rriturit.

Posted in Uncategorized

Shqetësime në rritje ndaj barnave të falsifikuara

E Enjte, 16 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekziston një frikë se barnat e falsifikuara janë në rritje. Kohët e fundit, autoritetet britanike njoftuan Administratën amerikane të ushqimeve dhe barnave se në disa farmaci kishin zbuluar Avastin të fallsifikuar me etiketa të shkruara frëngjisht. Shishet me ilaçin e vërtetë Avastin përmbajnë etiketa në anglisht me emrin e firmës […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime në rritje ndaj barnave të falsifikuara

E Enjte, 16 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekziston një frikë se barnat e falsifikuara janë në rritje. Kohët e fundit, autoritetet britanike njoftuan Administratën amerikane të ushqimeve dhe barnave se në disa farmaci kishin zbuluar Avastin të fallsifikuar me etiketa të shkruara frëngjisht. Shishet me ilaçin e vërtetë Avastin përmbajnë etiketa në anglisht me emrin e firmës […]

Posted in Uncategorized

Humbja e dëgjimit, gjendje e patrajtuar

E Enjte, 16 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Miliona njerëz kanë vështirësi për të dëgjuar, por vetëm një numër i vogël i tyre përfitojnë nga aparatet ndihmëse të dëgjimit.

Posted in Uncategorized

‘Të djathtë’ & ‘Të majtë’

E Mërkurë, 15 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Thuhet se njeriu si qenie e arsyeshme, thith informacionin, e peshon me kujdes, dhe merr një vendim. Por sa e vërtetë është kjo? Sepse gjatë dekadave të fundit, shkencëtarët kanë treguar se ekzistojnë shumë faktorë të ndryshëm – të brendshëm e të jashtëm – që ndikojnë në mënyrën se si […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829