Showing Archived Posts

‘Të djathtë’ & ‘Të majtë’

E Mërkurë, 15 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Thuhet se njeriu si qenie e arsyeshme, thith informacionin, e peshon me kujdes, dhe merr një vendim. Por sa e vërtetë është kjo? Sepse gjatë dekadave të fundit, shkencëtarët kanë treguar se ekzistojnë shumë faktorë të ndryshëm – të brendshëm e të jashtëm – që ndikojnë në mënyrën se si […]

Posted in Uncategorized

Lidhje midis natriumit, kalciumit dhe aritmisë

E Martë, 14 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit provojnë dridhje në zemër. Për ‘to thuhet se janë emocionale. Por një studim i ri sugjeron se dridhja në zemër mund të ketë më shumë lidhje me lëvizjen e joneve të natriumit (sodium), sesa me shikimin e dikujt në një dhomë të mbushur me njerëz.

Posted in Uncategorized

Lidhje midis natriumit, kalciumit dhe aritmisë

E Martë, 14 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit provojnë dridhje në zemër. Për ‘to thuhet se janë emocionale. Por një studim i ri sugjeron se dridhja në zemër mund të ketë më shumë lidhje me lëvizjen e joneve të natriumit (sodium), sesa me shikimin e dikujt në një dhomë të mbushur me njerëz.

Posted in Uncategorized

Mbrojtja dhe përmirësimi i kujtesës

E Hënë, 13 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbrojtja dhe përmirësimi i kujtesës duket se është fare e thjeshtë; “nëse hani pak në darkë, gjasat janë që të nesërmen do të kujtoni më shumë” – kështu thuhet në një studimi nga shkencëtarë të Klinikës Mayo, ku ata zbuluan një lidhje midis kalorive dhe ruajtjes së kujtesës.

Posted in Uncategorized

Mbrojtja dhe përmirësimi i kujtesës

E Hënë, 13 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mbrojtja dhe përmirësimi i kujtesës duket se është fare e thjeshtë; “nëse hani pak në darkë, gjasat janë që të nesërmen do të kujtoni më shumë” – kështu thuhet në një studimi nga shkencëtarë të Klinikës Mayo, ku ata zbuluan një lidhje midis kalorive dhe ruajtjes së kujtesës.

Posted in Uncategorized

Ka edhe mjekë që gënjejnë

E Enjte, 09 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Njerëzit janë mësuar të kenë besim të patundur tek mjeku. Por një studim i ri shkatërron një pjesë të këtij besimi.

Posted in Uncategorized

10 Burimet e natriumit

E Enjte, 09 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumica e natriumit që amerikanët konsumojnë vjen nga kripa. Por cilat ushqime përmbajnë më shumë kripë?

Posted in Uncategorized

10 Burimet e natriumit

E Enjte, 09 Shkurt 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumica e natriumit që amerikanët konsumojnë vjen nga kripa. Por cilat ushqime përmbajnë më shumë kripë?

Posted in Uncategorized

Sëmundja misterioze godet qytetin

E Mërkurë, 08 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Frikë dhe zemërim është përhapur anembanë qytetit LeRoy në shtetin Nju Jork. 19 vajza të reja janë prekur nga një sëmundje e panjohur.

Posted in Uncategorized

Sëmundja misterioze godet qytetin

E Mërkurë, 08 Shkurt 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Frikë dhe zemërim është përhapur anembanë qytetit LeRoy në shtetin Nju Jork. 19 vajza të reja janë prekur nga një sëmundje e panjohur.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2012
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829