Showing Archived Posts

Autizmi, më i përhapur sesa mendohej

E Premte, 30 Mars 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një raport i ri i qeverisë amerikane thotë se autizmi është më i zakonshëm sesa mendohej më parë – ky çrregullim prek më shumë se 1 në 88 fëmijë.

Posted in Uncategorized

Autizmi, më i përhapur sesa mendohej

E Premte, 30 Mars 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një raport i ri i qeverisë amerikane thotë se autizmi është më i zakonshëm sesa mendohej më parë – ky çrregullim prek më shumë se 1 në 88 fëmijë.

Posted in Uncategorized

Kanceri – i parandalueshëm në 50% të rasteve

E Premte, 30 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparime të mëdha janë bërë në diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit ndërkohë që kërkimet për një kurë vazhdojnë.

Posted in Uncategorized

Çokollata dhe Indeksi i Masës së Trupit

E Enjte, 29 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi nëse çokollata hahet rregullisht, ajo mund të ndihmojë për të ulur Indeksin e Masës së Trupit ose BMI.

Posted in Uncategorized

Transplantimi i fytyrës

E Mërkurë, 28 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kirurgët amerikanë kanë kryer transplantimin më të plotë të një fytyre deri më sot.

Posted in Uncategorized

Transplantimi i fytyrës

E Mërkurë, 28 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kirurgët amerikanë kanë kryer transplantimin më të plotë të një fytyre deri më sot.

Posted in Uncategorized

Kirurgjia dhe diabeti

E Martë, 27 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri nga mjekët e Klinikës së Klevelandi tregon se pacientët diabetikë mbipeshë që iu nënshtrua operacionit bariatrik u përmirësuan dukshëm ose u shëruan plotësisht nga kjo sëmundje.

Posted in Uncategorized

Gjumi dhe zemra

E Hënë, 26 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ka njerëz që ndjehen gjithmonë të lodhur. Kjo mund të vijë edhe nga gjumi i pamjaftueshëm.

Posted in Uncategorized

Jetë me zemër artificiale

E Premte, 23 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një pacient 51-vjeçar nga Wasilla e Alaskës doli këto ditë nga spitali me zemër artificiale.

Posted in Uncategorized

A ekziston ndonjë shenjë që mund të parashikojë goditjet në zemër?

E Premte, 23 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime të panumërta janë kryer mbi rreziqet për goditje në zemër dhe si të ulen ato. Por si për çdo sëmundje, për të parashikuar goditjet në zemër – shpesh të papritura – mjekëve u duhet një shenjë.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031