Paralajmërime të reja rreth barnave Statin

E Premte, 02 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Administrata amerikane e ushqimeve dhe barnave (FDA) njofton se do të shtojë paralajmërimet mbi sigurinë e ilaçeve Statin, sepse ato lidhen me rrezikun e humbjes së kujtesës, konfuzioninin, dhe mendohet se shtojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit.  1 në çdo 4 amerikanë të moshës 45 vjeç e sipër merr barna Statin për të ulur kolesterolin dhe për të mbrojtur zemrën.

Por admistrata e ushqimeve dhe barnave thotë se së shpejti, në etiketat e shisheve me barna Statin do të shkruhet se këto ilaçe mund të shkaktojnë humbje kujtese, konfuzion dhe rritje të sheqerit në gjak që mund të çojë në diabet, ndërsa në bashkëveprim me ilaçin, edhe në dëmtime të muskujve.

Përsa i përket humbjes së kujtesës dhe çorientimit mendor, këto janë efekte anësore të padëshiruara, për të cilat pacientët kanë vite që ankohen.

Megjithatë, mjekët vazhdojnë të këmbëngulin se barnat Statin sjellin përfitime në shëndet. Dr. Steven Nissen i Klinikës së Klevelandit thotë se  edhe me  paralajmërimet e reja, të mirat nga këto barna peshojnë më shumë sesa rreziqet, kur jepen për pacientët që vërtetë kanë nevojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031