Trajtimi i të fikëve

E Premte, 02 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Të fikët, vilani, alivani, zali është e njëjta gjë – njeriu papritur pëson marrje-mendsh, humbet ndjenjat, trupi “këputet”, rrëzohet.

Mjekët në Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë një fushatë të gjerë për ndërgjegjësimin e publikut ndaj rreziqeve që sjellin të fikët, që ata e cilësojnë si një dritare nga ku mund të shihen problemet në zemër. Kur të fikët bëhet kronike – mjekët thonë se kjo është shenjë edhe për sëmundje të tjera.

Me fillimin e misioneve në hapësirë, shkencëtarët vunë re shfaqjen e këtij fenomeni edhe mes astronautëve. Doktor Fred Jaeger i Klinikës së Klevelandit thotë se astronautët janë të prirur të preken nga marramendja dhe të fikët, sepse kur njeriu është në hapësirë, ai nuk përdor të gjithë muskujt, përfshi muskujt e zemrës, pasi trupit i mungon pesha e gravitetit. Kjo bën që përmasa e zemrës të zvogëlohet. Këto simptoma lajmërojnë atë që quhet “sindroma POTS” nga e cila preken miliona njerëz, kryesisht gratë – dhe që krijohet nga ndryshime fizike-emocionale; gëzim, hidhërim, dhimbje; ndryshime në qëndrimin e trupit; rënia e presionit të gjakut; ose nga shtimi i madh i rrahjeve të zemrës.

Tani, shkencëtarët e agjencisë NASA kanë zhvilluar një program ushtrimesh fizike – jo vetëm për astronautët – ku përfshihen ushtrime që ndihmojnë gravitetin. Dr Fred Jaeger në Klinikën e Klevelandit thotë se tani për herë të parë, pacientëve u jepet një mundësi për shmangien e simptomave të “sindromës pots” ose t’a kurojnë atë. Shpresat janë se ky program do të ndihmojë rritjen e zemrës, përdorimin me efikasitet të muskujve dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, duke parandaluar të fikët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031