Gërhitja tek fëmijët dhe ADHD

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri në “Journal of Pediatrics” shqyrton mundësinë e lidhjes midis gërhitjes tek fëmijët dhe problemeve në sjellje – përfshi ADHD – në moshë më të rritur.

Autorët e studimit shqyrtuan për 7 vjet gjendjen e 11 mijë fëmijëve. Rezultatet treguan se fëmijët që gërhisnin, që merrnin frymë me gojë ose u bllokohej frymëmarrja në gjumë (Apnea), kishin 2 herë më shumë gjasa për të patur probleme në sjellje kur mbushnin 7 vjeç. Disa prindër shpesh ankohen se fëmijët që gërhasin, nevrikosen shpesh, bëhen të pabindur ose të vështirë për t’u kontrolluar. Shkencëtarët tani janë duke studiuar nëse trajtimi i gërhitjes, do të parandalojë problemet përsa i përket sjelljes së tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031