Vitamina D dhe adoleshentet

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shumë flitet për të mirat e së ashtuquajturës “Vitamina Diell” (D). Një studim i ri thotë se vitamina D duket se ul ndjeshëm rrezikun e prekjes nga fraktura e kockave tek vajzat adoleshente.

Studimi i botuar në “Archives of Pediatric & Adolescent Medicine” morri në shqyrtim shëndetin e rreth 6 mijë e 500 vajzave nga mosha 9 deri 15 vjeç. Shkencëtarët grumbulluan të dhëna nga viti 1996 – 2001, rreth dietës dhe sasisë së vitaminave që këto vajza kishin konsumuar nëpërmjet ushqimeve ose vitaminave shtesë, përfshi kalcium dhe vitaminë D.

Të dhënat treguan se vazja që kishin marrë sasi të larta vitaminë D nga ushqimet dhe nëpërmjet vitamina shtesë, kishin pasur një rrezik 50 përqind më të vogël për t’u prekur nga frakturat, krahasuar me ato që kishin marrë vitaminë në shkallën më të ulët.

Autorët e studimit thonë se rezultatet e tyre mbështesin nismën e kohëve të fundit nga ana e Institutit të Mjekësisë, për të shtuar dozën e lejuar të vitaminës D për adoleshentët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031