Alergjitë dhe stina e polenit

E Martë, 20 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pranvera quhet edhe stina e alergjive. Moti i ngrohtë këtë vit në Amerikë ka nxitur çeljen e luleve të pemëve më herët se zakonisht. Ekspertët thonë se niveli i polenit tani ka arritur në 8 mijë – niveli më i lartë në 20 vjet. Normalisht në këtë periudhë të vitit niveli i polenit është rreth 2 mijë e 500.

Në shumë klinika, pacientët presin në paradhomë, për një gjilpërë kundër alergjisë – gjilpëra sjell lehtësi, por nuk arrinë të ndalë kruarjen e syve dhe rrjedhjen e hundëve, thotë doktor David Tanner, specialist për alergjitë, në Atlanta. Ai u thotë pacientët se mbajtja e dritareve dhe dyerve të mbyllura, apo mbyllja e xhamave të makinës mund t’i lehtësojë simptomat – por nëse jo, doktor Tanner këshillon për të shkuar në farmaci. Me këtë lloj niveli të polenit, thotë ai, nëse alergjia është e lehtë, ilaçet pa recetë kundër alergjive mund të ndihmojnë. Kur alergjia është e rëndë, doktor Tanner këshillon që personi t’i drejtohet mjekut, i cili mund të përshkruajë ilaçin e duhur.

Doktor Tanner thotë se poleni i pemëve pritet të qëndrojë në nivelin e tanishëm derisa të bjerë ndonjë shi i madh. Dhe pas polenit të pemëve, vjen koha e gjelbërimit kur poleni qëndron zakonisht në nivel konstant dhe rastet e alergjive bëhen më të rralla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031