Aspirina dhe lufta kundër kancerit

E Mërkurë, 21 Mars 2012
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Aspirina është ilaçi më i përgjithshëm. Marrja e saj është kthyer në një rit të përditshëm.

Thuajse çdo familje i mban ato në kabinetin e barnave – dhe bëjnë mirë sepse ekziston një mundësi shpresëdhënëse se aspirina lufton kancerin. Vetëm në Shtetet e Bashkuara, gati 1/3 e amerikanëve në moshë mesatare marrin rregullisht aspirinë për të ndihmuar parandalimin e goditjeve në zemër e në tru.

Por një grup studimesh të reja botuar në revistën mjekësore britanike Lancet tregon se aspirina mund t’i mbrojë njerëzit edhe nga një tjetër vrasës. Dihet prej kohësh se aspirina pakëson rrezikun e kancerit të zorrës së trashë. Por studimet e reja thonë se aspirina mund të ulë edhe rrezikun e prekjes nga kanceret në mushkëri, stomak, prostatë, mitër dhe vezore

Në rezultatet e tyre, autorët thonë se personat që marrin 1 aspirinë në ditë kanë më pak të ngjarë të preken ose të vdesin nga kanceri. Por ata sugjerojnë se për të ndjerë përfitimet e aspirinës, personi duhen t’a marrë atë çdo ditë për vite me radhë – nëse merr doza të ulta, duhen të paktën 5 vjet; dhe në doza më të larta te lejueshme, çdo ditë nga një pilulë, duhen 3 vjet.

Megjithatë, ekspertët tërheqin vërejtjen se këto rezultatet nuk janë përfundimtare dhe se studime të tjera tregojnë se marrja e aspirinës çdo ditë nuk sjell ndonjë përfitim kundër kancerit. Gjithashtu, aspirina mund të ketë efekte anësore, përfshi gjakderdhje të brendshme.

3 responses to “Aspirina dhe lufta kundër kancerit”

  1. Të mos hezitojm në përdorimin e tabletës Aspirin

  2. fetije jashari bytyqi says:

    po ka lloje te ndryshme te aspirines cilat duhet me i perdor? aspirinen per qarkullim te gjakut apo tjera …..

  3. medicina qdo dit po perparon por duhet pasur kujdes gjat perdorimit ….te aspirines

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031