Qëndrimi në spital ndikon në rënien mendore për të moshuarit

E Enjte, 22 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ky është një informacion i rëndësishëm për cilindo që kujdeset për një të moshuar. Edhe pse qëndrimet e përsëritura në spital mund të jenë pjesë e domosdoshme e plakjes – një studim i ri zbulon se ato vijnë me një çmim.

Spitalet shpesh mund të jenë vendet më të mira për shërimin e të moshuarve, por sipas studimit botuar në revistën “Neurology” qëndrimi në spital mund të ketë ndikim negativ në mendjen e tyre.

Autorët e studimit ndoqën nga afër për disa vjet gjendjen e rreth 1 mijë e 900 personave të moshuar, shumë prej të cilëve ishin shtruar në spital të paktën 1 herë gjatë kësaj periudhe.

Pas shtrimit vetëm një herë në spital, këta të moshuar pësuan një rënie dy herë më të madhe në aftësitë e tyre njohëse – kjo paaftësi përshpejtohej me rritjen e rasteve të shtrimit. Gjithashtu, ekziston faktori kohë – tek të moshuarit e sëmurë dhe që kishin qëndruar më gjatë në spital, rënia e aftësive njohëse ishte edhe më e shpejtë.

Rënia e aftësisë njohëse është e lidhur me rritjen e rrezikut për paaftësi, humbje kujtese dhe vdekje. Autorët e studimit thonë se shpresojnë që përmirësimet në kujdesin paraprak të të moshuarve do të ndikojnë në shkurtimin e kohëzgjatjes së qëndrimit të tyre në spital.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031