A ekziston ndonjë shenjë që mund të parashikojë goditjet në zemër?

E Premte, 23 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studime të panumërta janë kryer mbi rreziqet për goditje në zemër dhe si të ulen ato. Por si për çdo sëmundje, për të parashikuar goditjet në zemër – shpesh të papritura – mjekëve u duhet një shenjë.

Një ditë – nuk dihet se kur – shkencëtarët thonë se do t’a gjejnë këtë shenjë “magjike” dhe atëherë goditjet në zemër do të parashikohen dhe viktimat do të shmangen – thuhet në një studim të ri.

Ndërsa puna vazhdon, shkencëtarët pranë Institutit Kërkimor Scripps mendojnë se kanë zbuluar një shënje të tillë duke analizuar “qelizat qarkulluese endoteliale” (C-E-C). Ata krahasuan mostra të gjakut të 44 personave të shëndetshëm me mostrat e gjakut të 50 pacientëve të cilët kishin shkuar në urgjencë pasi kishin pësuar goditje akute në zemër. Krahasimi nxorri në pah se tek pacientët me goditje në zemër nivelet e “qelizave qarkulluese endoteliale” ose CEC ishin 4 herë më të larta, ndërsa molekulat e këtyre qelizave – tek po këta pacientë – ishin shumë më të mëdha.

Shkencëtarët nuk vunë re ndonjë lidhje midis CEC-it dhe shenjave të tjera tradicionale diagnostikuese të një goditjeje në zemër – por ata zbuluan një mosfunksionim (dështim) të muskujve të zemrës tek këta pacientë.

Kjo i shtynë shkencëtarët të mendojnë se shenja CEC zbulon zhvillimin e një procesi themelor -fillestar- që ndodh para shfaqjes së shenjave të tjera tradicionale diagnostikuese të një goditjeje në zemër.

Studimi përfundon se, përveç përdorimit për të diagnostikuar një goditje në zemër, CEC ka shumë gjasa të jetë një “top i kristaltë” i cili një ditë mund të përdoret për identifikimin e një personi në prag të një goditjeje në zemër.

One response to “A ekziston ndonjë shenjë që mund të parashikojë goditjet në zemër?”

  1. Viktor Ceka says:

    Mendimi im eshte per zhdo gje qe ka ndodhur e ka dhene shenjen e paralajmerimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031