Showing Archived Posts

A ekziston ndonjë shenjë që mund të parashikojë goditjet në zemër?

E Premte, 23 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime të panumërta janë kryer mbi rreziqet për goditje në zemër dhe si të ulen ato. Por si për çdo sëmundje, për të parashikuar goditjet në zemër – shpesh të papritura – mjekëve u duhet një shenjë.

Posted in Uncategorized

Qëndrimi në spital ndikon në rënien mendore për të moshuarit

E Enjte, 22 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ky është një informacion i rëndësishëm për cilindo që kujdeset për një të moshuar. Edhe pse qëndrimet e përsëritura në spital mund të jenë pjesë e domosdoshme e plakjes – një studim i ri zbulon se ato vijnë me një çmim.

Posted in Uncategorized

Qëndrimi në spital ndikon në rënien mendore për të moshuarit

E Enjte, 22 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ky është një informacion i rëndësishëm për cilindo që kujdeset për një të moshuar. Edhe pse qëndrimet e përsëritura në spital mund të jenë pjesë e domosdoshme e plakjes – një studim i ri zbulon se ato vijnë me një çmim.

Posted in Uncategorized

Aspirina dhe lufta kundër kancerit

E Mërkurë, 21 Mars 2012
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Aspirina është ilaçi më i përgjithshëm. Marrja e saj është kthyer në një rit të përditshëm.

Posted in Uncategorized

Disa barna mund të jenë më pak të dobishme se sa mendojnë mjekët

E Mërkurë, 21 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sa i informuar është mjeku juaj? Sepse del se rezultatet e disa studimeve të rëndësishme mjekësore nuk arrijnë deri tek mjekët.

Posted in Uncategorized

Disa barna mund të jenë më pak të dobishme se sa mendojnë mjekët

E Mërkurë, 21 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sa i informuar është mjeku juaj? Sepse del se rezultatet e disa studimeve të rëndësishme mjekësore nuk arrijnë deri tek mjekët.

Posted in Uncategorized

Alergjitë dhe stina e polenit

E Martë, 20 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pranvera quhet edhe stina e alergjive. Moti i ngrohtë këtë vit në Amerikë ka nxitur çeljen e luleve të pemëve më herët se zakonisht.

Posted in Uncategorized

Paralajmërim ndaj mbipërdorimit të anti-biotikëve

E Hënë, 19 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një paralajmërim i ri i frikshëm rreth anti-biotikëve dhe në ç’mënyrë mbi-përdorimi i tyre mund ta kthejë mjekësinë moderne në epokën e gurit.

Posted in Uncategorized

Paralajmërim ndaj mbipërdorimit të anti-biotikëve

E Hënë, 19 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një paralajmërim i ri i frikshëm rreth anti-biotikëve dhe në ç’mënyrë mbi-përdorimi i tyre mund ta kthejë mjekësinë moderne në epokën e gurit.

Posted in Uncategorized

Trajtimi i sindromës WRS me transplantim organesh

E Enjte, 15 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës, Miami Angela, 6 vjeç, vuan nga sindroma Wolcott-Rallison,  sëmundje e rrallë por vdekjeprurëse. Shumë lehtë, ajo mund të mos ishte. Por sot Anxhela duket e qeshur, e shkathët e me teka, si çdo fëmijë normal. Pamja e jashtme nuk tregon aspak se mjeket kanë kryer ristrukturim të plote të barkut, […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031