Showing Archived Posts

Përdorimi e qelizave embrionale mund të shmangë refuzimin e organeve të transplantuara

E Premte, 09 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një procedurë eksperimentale duket premtuese. Ajo është projektuar për të eleminuar marrjen e barnave të shumta nga pacientët me organe të transplantuara, ndërsa përmirëson cilësinë e jetës dhe ofron lehtësira të mëdha për këta pacientë që janë në shqetësim të vazhdueshëm se organet e transplantuara mund të refuzohen nga organizmi […]

Posted in Uncategorized

Përdorimi e qelizave embrionale mund të shmangë refuzimin e organeve të transplantuara

E Premte, 09 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një procedurë eksperimentale duket premtuese. Ajo është projektuar për të eleminuar marrjen e barnave të shumta nga pacientët me organe të transplantuara, ndërsa përmirëson cilësinë e jetës dhe ofron lehtësira të mëdha për këta pacientë që janë në shqetësim të vazhdueshëm se organet e transplantuara mund të refuzohen nga organizmi […]

Posted in Uncategorized

Operacioni i pare në botë për transplantimin e 3 organeve tek një femijë

E Enjte, 08 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes   Në një spital të Miamit në Florida, mjekët pediatër kryehen operacionin e parë në botë për transplantimin njëkohëshit të tre organeve – mëlçisë, pankreasit, dhe veshkave tek një fëmijë me sindrom Wolcott-Rallison.

Posted in Uncategorized

Operacioni i pare në botë për transplantimin e 3 organeve tek një femijë

E Enjte, 08 Mars 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes   Në një spital të Miamit në Florida, mjekët pediatër kryehen operacionin e parë në botë për transplantimin njëkohëshit të tre organeve – mëlçisë, pankreasit, dhe veshkave tek një fëmijë me sindrom Wolcott-Rallison.

Posted in Uncategorized

Prishja e dhëmbëve mes fëmijëve, shqetësim tepër i madh

E Enjte, 08 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kujdesi i dhëmbëve të fëmijëve u kushton prindërve mijëra dollarë, ndërsa gjithnjë e më shumë fëmijë të moshës parashkollore përfundojnë në karrigen e dentistit, për pastrim, mbushje e zevendësim dhëmbësh.

Posted in Uncategorized

Gërhitja tek fëmijët dhe ADHD

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri në “Journal of Pediatrics” shqyrton mundësinë e lidhjes midis gërhitjes tek fëmijët dhe problemeve në sjellje – përfshi ADHD – në moshë më të rritur.

Posted in Uncategorized

Gërhitja tek fëmijët dhe ADHD

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri në “Journal of Pediatrics” shqyrton mundësinë e lidhjes midis gërhitjes tek fëmijët dhe problemeve në sjellje – përfshi ADHD – në moshë më të rritur.

Posted in Uncategorized

Vitamina D dhe adoleshentet

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë flitet për të mirat e së ashtuquajturës “Vitamina Diell” (D). Një studim i ri thotë se vitamina D duket se ul ndjeshëm rrezikun e prekjes nga fraktura e kockave tek vajzat adoleshente.

Posted in Uncategorized

Vitamina D dhe adoleshentet

E Martë, 06 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë flitet për të mirat e së ashtuquajturës “Vitamina Diell” (D). Një studim i ri thotë se vitamina D duket se ul ndjeshëm rrezikun e prekjes nga fraktura e kockave tek vajzat adoleshente.

Posted in Uncategorized

Autizmi dhe skizofrenia

E Hënë, 05 Mars 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Autizmi dhe skizofrenia janë dy çrregullime neurologjike me karakteristika të veçanta, por të ngjashëm në mosfunksionim shoqëror. Për shumë vite, kjo ngjashmëri ka rezultuar në diagnoztikim të gabuar, kur shumë të rinj me çrregullime të spektrit të autizmit (ASD) mendohej se vuanin nga një version i skizofrenisë – thuhet në […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031