Udhëzime të reja për dozat e kimioterapisë

E Martë, 03 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri rekomandon ndryshimin e dozës së kimioterapisë për disa pacientë.

Kimioterapia përdor kimikate të fuqishme për të vrarë qelizat e rrezikshme në trup. Doza e kimioterapisë përcaktohet shpesh nga pesha trupore e pacientit.

Tani, një studim në “Journal of Clinical Oncology” sugjeron se për përllogaritjen e dozës, mjekët duhet të kenë parasysh peshën aktuale trupore të pacientit në vend të peshës ideale.

Kjo për shkak të rritjes së numrit të pacientëve mbipeshë e tepër mbipeshë të diagnostikuar me kancer. Studimi thotë se rreth 40 për qind e këtyre pacientëve nuk marrin doza të larta të mjaftueshme kimioterapie.

Edhe pse disa onkologët mund të ngurrojnë të japin doza më të larta, autorët e studimit thonë se udhëzimet e reja janë të përshtatshme për pacientët mbipeshë. Ata i nxisim mjekët të mos hezitojnë të përshkruajë doza më të larta për pacientë të tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30