Sistem i automatizuar me ultratinguj për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Enjte, 12 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Komisioni i Administrates së Ushqimeve dhe Barnave (FDA) miratoi dje (11 prill) përdorimin e një teknologjie të re në kontrollet mjekësore për kancer në gji. Në vendim thuhet se sistemi i automatizuar me ultratinguj duhet të përdoret krahas mamogrameve për gratë me densitet të lartë të gjirit.

Tani për tani, sistemi i automatizuar me ultratinguj është menduar të jetë vetëm një provë dhe nuk duhet të zevendësojë mamografinë.

Ekspertët thonë se 40 përqind e grave amerikane kanë inde të dendura të gjirit dhe ky mjet i ri i bën ato të ndjehen në kontroll të shëndetit të tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30