Testosteronet dhe infarkti në zemër

E Mërkurë, 18 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shoqata amerikane e zemrës sjell disa të dhëna befasuese mbi testosteronet.

Testosteroni lidhet shpesh me seksualitetin mashkullor. Por një studim i ri zbulon se testosteronet vlejnë edhe për një tjetër të mirë.

Studimi në “Circulation: Heart Failure” , botim i Shoqatës amerikane të Zemrës, konstaton se – kur pacientëve me infarkt në zemër iu dhanë Testosterone- ata filluan të merrnin frymë më mirë dhe të ushtroheshin më shumë fizikisht.

Studimi – ku u përfshinë meshkuj e femra – zbuloi se Testosteroni i shtuar;

– përmirësoi 50 për qind aftësitë e këmbëve për të duruar lodhjen ose për të ecur më gjatë
– tek 35 për qind e pacientëve, simptomat e infarktit në zemër u përmirësuan, në disa raste në shkallë dramatike (dhe)
– solli një shtim të forcës dhe rezistencës së muskujve

Gjatë studimit, shkencëtarët nuk vunë re efekte anësore, qoftë probleme kardio – vaskulare ose kancer në prostatë, që ndonjëherë lidhen me hormonet seksuale mashkullore.

Autorët e studimit thonë se Testosteroni është një terapi premtuese për të përmirësuar aftësitë funksionale të pacientëve me infarkt në zemër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30