Seleksionimi gjinor – përzgjedhje e drejtë apo e gabuar?

E Premte, 20 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Doni djalë apo vajzë? Ju mund të përzgjidhni gjininë e fëmijës që në embrion. Një mjek në Seattle thotë se ai mund të kujdeset për këtë. Megjithëse në disa vende – është konsideruar e paligjshme…të tjerë thonë se është jo-etike, krejtësisht e pamoralshme.

Në Kanada “Përzgjedhja e Gjinisë” është e paligjshme. Megjithatë, reklama janë duke u shfaqur në disa gazeta lokale të komunitetit indo – kanadez. Eshtë mendësi e shumë prindërve, përfshi pjestarë të komuniteteve nga India për të patur fëmijë djem. Termi mjekësor për përzgjedhjen e gjinisë së fëmijës quhet “Preimplantation Genetic Diagnosis“.

Në faqen elektronike të Qendrës për Mjekësi Riprodhuese në Bellevue të shtetit Washington – pranë kufirit me Kanadanë – kjo procedurë reklamohet si “Seleksionim Gjinie” ose “Balancim Familjar”.

Doktor James Kustin thotë se prindërit e kanë të garantuar të përzgjedhin sukseshëm gjininë për foshnjen e tyre që në fazën embrionale.

Zyrtarët e shëndetit thonë se kjo procedurë lejohet, përsa sa kohë që kryehet me korrektësi dhe nuk përdoret për dështim të foshnjes. Por mes prindërve ka kohë që është hapur debati rreth moralitetit të Seleksionimit Gjinor –  “është fati ynë se çfarë do të kemi; është në rregull sidoqoftë – djalë a vajzë”, thotë një nënë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30