Kujdes shëndetësor – por me çfarë çmimi?

E Martë, 24 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një disbalancë e madhe vihet re midis çmimit dhe shërbimit mjekësor në Shtetet e Bashkuara.

Një studim i ri tregon pabarazi të habitshme në çmimin që paguajnë njerëzit për këtë kujdes.

Sa kushton heqja e një apendisiti? – Deri në 20 mijë dollarë njeriu paguan për një operim të thjeshtë për heqjen e apendesitit në spital në Kaliforni, thuhet në studimin në “Archives of Internal Medicine”.

Autorët e studimit zbuluan se çmimet shkonin nga ;
– më i ulti prej rreth 1530 dollarë, deri tek më i larti prej afër 183 mijë dollarë.

Në studim thuhet se pacientët me medicaid, kryesisht pensionistët dhe ata pa sigurime shëndetësore, paguanin çmime më të larta – veçanërisht në spitalet fitimprurëse.

Autorët e studimit vunë re se kur pacientët kishin nevojë për ndërhyrje urgjente të tilla si apendesiti, ata pranonin çdo çmim që u ofrohej pasi nuk kishin kohë të bënin krahasime me çmimet në spitale të tjera – gjithashtu në sistemin amerikan të shëndetësisë nuk ekzistojnë informata krahasuese për çmime shërbimi, thuhet në studim.

Ndërsa kur fondet e sigurimit shterojnë para se të përfundojë trajtimi, pacientit i bie barra të paguajë diferencën e shumës pa mundur të zgjedhë alternative tjetër, thonë autorët e studimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30