Showing Archived Posts

Sistem i automatizuar me ultratinguj për diagnostikimin e kancerit të gjirit

E Enjte, 12 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Komisioni i Administrates së Ushqimeve dhe Barnave (FDA) miratoi dje (11 prill) përdorimin e një teknologjie të re në kontrollet mjekësore për kancer në gji.

Posted in Uncategorized

Radiografia e shpeshtë e dhëmbëve lidhet me kancerin në tru

E Enjte, 12 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimi i ri sugjeron se radiografitë e dhëmbëve tek fëmijët mund të krijojnë probleme për shëndetin më vonë. Dhe prindërit mund të jenë veçanërisht të shqetësuar. Por disa ekspertë të shëndetësisë ngrenë pyetje mbi metodologjinë e studimit.

Posted in Uncategorized

Radiografia e shpeshtë e dhëmbëve lidhet me kancerin në tru

E Enjte, 12 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimi i ri sugjeron se radiografitë e dhëmbëve tek fëmijët mund të krijojnë probleme për shëndetin më vonë. Dhe prindërit mund të jenë veçanërisht të shqetësuar. Por disa ekspertë të shëndetësisë ngrenë pyetje mbi metodologjinë e studimit.

Posted in Uncategorized

Operacion plastik për trajtimin e migrenës

E Mërkurë, 11 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gazeta The Wall Street Journal kishte këto ditë një artikull mbi trajtimin e migrenës nëpërmjet një menyre jo të zakonshme.

Posted in Uncategorized

Operacion plastik për trajtimin e migrenës

E Mërkurë, 11 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gazeta The Wall Street Journal kishte këto ditë një artikull mbi trajtimin e migrenës nëpërmjet një menyre jo të zakonshme.

Posted in Uncategorized

A parandalon Omega-3 shtesë goditjet në zemër?

E Martë, 10 Prill 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumëkush ka parë reklama rreth acideve yndyrorë Omega-3. Por a e ndihmojnë ato shëndetin e zemrës?

Posted in Uncategorized

Kur barnat qetësues kthehen në shqetësues

E Martë, 10 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Statistikat e fundit tregojnë një prirje shqetësuese mjekësore që është duke dalë jashtë kontrollit.

Posted in Uncategorized

Zhvillime në stomatologji

E Mërkurë, 04 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndryshime të mëdha janë duke ndodhur në fushën e Stomatologjisë – nga pamje 3D me rreze X që zbulojnë çdo lloj dëmtimi sado të vogël dhe deri tek vendosja e kurorës së dhëmbëve pa patur nevojë për një të përkohëshme.

Posted in Uncategorized

A duhet të moshuarit të kenë leje të kufizuar për ngarjen e makinës?

E Martë, 03 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dy artikuj në revistën e shoqatës kanadeze të mjekësisë u hedhin një vështrim aksidenteve me makinë nga persona të moshuar.

Posted in Uncategorized

A duhet të moshuarit të kenë leje të kufizuar për ngarjen e makinës?

E Martë, 03 Prill 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dy artikuj në revistën e shoqatës kanadeze të mjekësisë u hedhin një vështrim aksidenteve me makinë nga persona të moshuar.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30