ReWalk, pajisje për paraplegjikët

E Enjte, 03 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gati 250.000 amerikanë jetojnë me një dëmtim të shtyllës kurrizore dhe më shumë se 50 për qind e tyre humbasin përdorimin e këmbëve apo krahëve si pasojë e këtyre dëmtimeve.

Por tani disa specialistë kanë zhvilluar mjete që ndihmojnë personat me lëndime të rënda të bëhen të pavarur ne levizjet e tyre.

Për njerëzit me lëndime të palcës së kurrizit, humbja e lëvizshmërisë shpesh do të thotë varësi nga të tjerët. Por nëpërmjet një kompjuteri robotik, shkencëtarët janë duke ofruar mundësi të reja dhe për të ndihmuar këta pacientë të paralizuar.

Pajisja quhet ReWalk dhe është miratuar për përdorim në qendrat e rehabilitimit nga administrata e ushqimeve dhe barnave, FDA. Pajisja i ngjan këmbëve robotike dhe pritet të jetë gati për konsumatorët nga fundi i këtij viti.

Pajisja ReWalk është e vetmja e miratuar e llojit exoskeleton e motorizuar në dispozicion për të ndihmuar paraplegjikët. Nën mbikëqyrjen e punonjësve të specializuar të kujdesit shëndetësor, njerëzit me paralizë nga mesi e poshtë mund të kualifikohen për të përdorur ReWalk për të qëndruar ulur, të ecin dhe t’u ngjiten shkallëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ReWalk, pajisje për paraplegjikët

E Enjte, 03 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gati 250.000 amerikanë jetojnë me një dëmtim të shtyllës kurrizore dhe më shumë se 50 për qind e tyre humbasin përdorimin e këmbëve apo krahëve si pasojë e këtyre dëmtimeve.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031