Kanceri i gjirit dhe mosha biologjike

E Hënë, 07 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri sugjeron se kanceri i gjirit tek gratë e reja mund të jetë një sëmundje që ka nevojë për strategji të veçanta trajtimi. Të dhënat tregojnë se kanceri i gjirit tek gratë e reja është kryesisht agresiv, dhe se shpesh diagnostikohet në fazë të tillë të avancuar sa që ndikon keq në prognozën e sëmundjes.

Tani, një studim i financuar nga “4th Impakt Breast Cancer Conference”, botuar në Science Codex, propozon nevojën për një qasje të re ndaj kancerit të gjirit tek gratë e reja.

Autorët studiuan një shumëllojshmëri gjenesh në më shumë se 3 mijë e 500 gra me kancer në gji, për të parë se si sëmundja lidhet me moshën.

Shkencëtarët shqyrtuan:

– Madhësinë e tumorit në kohën e diagnostikimit

– Sa ishte përhapur kanceri në nyjet limfatike (dhe)

– Nënllojin molekular të kanceri të gjirit.

 

Rezultatet treguan se kanceri i gjirit në moshë të re duket se lidhet me procesin e moshimit biologjik të pacienteve.

Autorët arrijnë në përfundimin se kanceri i gjirit tek gratë e reja është sëmundje e veçantë biologjike që kërkon strategji të veçanta menaxhimi, në varësi të çdo pacienteje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031