Lloji i ushqimit dhe oreksi

E Hënë, 07 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shpesh njerëzit ndjehen të uritur edhe pse sapo kanë mbaruar së ngrëni – dhe pyesin ‘pse?’

Një studim nga “Endocrine Society” thotë se ndjenja e urisë edhe pas të ngrënit, kur njeriu normalisht duhet të ndjehet i ngopur, mund të shkaktohet nga lloji i ushqimit. Shkencëtarët thonë se fajtor mund të jetë një hormon i quajtur “Grelin”, i cili afekton shkallën e oreksit.

Gjatë studimit, shkencëtarët u ofruan pjesmarrësve ushqime që pëlqenin më shumë, si tiramisu, biskota dhe tortë. Ditën tjetër atyre iu dhanë ushqime që përmbanin të njëjtën sasi kalorish, por nuk ishin aq të shijëshme apo të pëlqyeshme.

Pas dy orësh, shkencëtarët vunë re se nivelet e hormonit grelin në gjak ranë dukshëm pas ushqimit jo të shijëshëm, por pësuan një rritje pas ushqimit të shijëshëm.

Pas ngrënies, nivelet e hormonit grelin normalisht ulen, duke sinjalizuar organizmin se trupi është ngopur.

Por studimi tregon se ushqimet e pëlqyeshme nuk kanë të njëjtin efekt ndaj hormonit grelin – ushqimet që trupi parapëlqen rrisin nivelin e këtij hormoni në gjak, duke bërë një person të mos ndjehet i ngopur e të tejkalojë masën e të ngrënit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031