Zinku dhe të ftohurit e zakonshëm

E Martë, 08 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Të rriturit preken nga të ftohuri e zakonhëm 3 deri 4 herë në vit – fëmijët deri në 10 herë.  Barnat që reklamohen kundër këtij lloj të ftohuri përmbajnë zink dhe kohët e fundit janë përhapur zëra se zinku shtesë  i marrë nga goja, mund të shkurtojë kohëzgjatjen e një të ftohuri. Por sa e vërtetë është kjo?

Një studim i ri në revistën e shoqatës kanadeze të mjekësisë (CMAJ) zbulon se në disa raste, dozat shtesë të zinkut vërtetë mund të shkurtojnë kohëzgjatjen e një të ftohuri tek të rriturit deri në 2 ditë.

Sidoqoftë, fëmijët nën moshën 18 vjeç nuk patën ndonjë përfitim nga marrja e zinkut shtesë.

Sipas studimit, rol luan edhe forma e zinkut; zinku kristalor (zinc acetate) doli se ishte më i efektshëm sesa zinku i ionizuar (gluconate zinc),

Rezultatet e studimit shoqërohen edhe me disa këshilla për të treguar kujdes.

Ndër efektet anësore të zinkut shtesë mund të jenë; shija e keqe, vjellje, dhimbje barku e diarre.

Edhe administrat e ushqimeve dhe barnave (FDA) paralajmëron kundër përdorimit spërkatjes së hundës me solucione që përmbajnë zink, sepse ato mund të shkaktojnë humbjen e përherëshme të aftësisë nuhatëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031