Djegia nga dielli dhe kanceri i lëkurës

E Hënë, 14 Maj 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ndërsa stina e verës po afron, dy studime të njëherëshme bëjnë thirrje për kujdes ndaj qëndrimit nën diell.

Rreth 50 për qind e të rriturve nën moshën 30 vjeç pësuan një djegie nga rrezet e diellit verën e kaluar. Dhe ngjyra e trupit me reze artificiale është më e zakonëshme mes të rinjëve dhe më e shpeshtë mes femrave të moshës 18 – 25 vjeç.

Këto të dhëna vijnë nga qëndra për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) dhe Instituti kombëtar i kancerit (NCI). Shifrat përbëjnë kujtesë se kanceri i lëkurës është forma më e përhapur e kancerit në Shtetet e Bashkuara. Por edhe se ekspozimi i lëkurës ndaj rrezeve ultravjollcë me burim diellin apo shtretërit me rreze artificiale, është faktori më parandalues a më i shmangshmëm i rrezikut të kancerit të lëkurës.

Dy studimet tregojnë se rrezitja artificiale e trupit para moshës 35 vjeç, shton 75 për qind rrezikun e prekjes nga melanoma – kanceri më vdekjepërurës i lëkurës. Ekspertët rekomandojnë që gjatë qëndrimit nënrrezet ultravjollcë, natyrale ose artificiale, njeriu duhet të shmangë prekjen e drejtpërdrejtë të lëkurës nga këto rreze, duke e lyer trupin me solucione mbrojtëse, duke qëndruar nën hije ose me veshje të lehta. Sepse në këtë mënyrë, njerëzit mund të mbrojnë jo thjesht lëkurën, por edhe jetën e tyre.

2 responses to “Djegia nga dielli dhe kanceri i lëkurës”

 1. Fatbardh Doci Sc.Collaborator says:

  Ja supozojm merren keto masa
  Po smundjet e lekures cacinima shfaqet dhe tek ata njerz qe nuk qendrojn ne diell
  Mendimet jane vetem supozime.
  Sepse lekura esht ne kontakt me diellin dhe evitim i kantaktit esht i pa mundshem
  Shkaku nuk dihet dhe nuk esht gjnedur.
  Cancer carcinoma shfaqet edhe ne vende ku nuk bie dilli vetem ne qofte se personat dalin nudo ne diell.
  Por ata qe nuk dalin ose nuk shkojn ne plazh per 30 vjete nga vjen kanceri?
  Bile ky lloje kanceri pervec se shfaqet ne buze,hund ne ball ay shfaqet dhe ne kurriz ku nuk bien rrezet e dieliit ne sqetull,vendet e mbyllura…..
  Pra diell ngelet fajtor pa faje.
  Dielli mund ta nxise zhvillojn.
  Po nuk u gjete shkaku nuk mund te gjnedet ase menyra biologjike apo kimike e luftimit.
  Prof Doktorve ,Dermatologve u ngelet detyr vetem te operojn.
  Mirpo pacientat jane ne sters e nen presionin e nje smundje tragjike e mjeksia akoma ska mundur te bejne gje.
  Ka pacient qe operohet 2 here ne vite dhe ben djegje me nitrogjen ne 10-15 vende
  ne vite
  Kjo esht torture e jashzekonshme.
  Deri kur munde te vazhdohet keshtu???
  Ndofta eshe fizika optike rezet mun te bejne parashikim dhe sapo te shfaqet te digjet.
  Por intitucionet kerkumore shkencore duhet bashkpunojn ne te gjitha fushat prova kimike e biologjike do te ishte me efikatse.

  • astritlulushi says:

   Ndoshta qendrimi i vazhdueshem por jo i tepruar ne diell mund te sherbeje si nje lloj vaksine, forcim imuniteti nga rrezet e demshme te diellit.
   Vetem mendim.
   a.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031