Studim mbi sëmundjen e Parkinsonit

E Mërkurë, 16 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një lajm rreth sëmundjes Parkinson.

Shkencëtarët thonë se së shpejti do të jenë në gjendje të përcaktojnë shpejtësinë e përparimit të sëmundjes – hap që ata e shohin si të rëndësishëm për përmirësimin e trajtimit.

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullim neurologjik që ka si veçori keqësimin gjithnjë e më të madh deri në shkatërrim të funksionit motorik të njeriut, – nga shpejtësia e keqësimit varet shumë edhe mënyra e trajtimit të pacientit.

Tani shkencëtarët thonë se një gjen që lidhet me Parkinsonin mund të zbulojë se cilët persona mund të preken nga sëmundja dhe sa shpejt.

Autorët e studimit në revistën “PLoS ONE”, thonë se tek pacientët me Parkinson që kishin dy variantet e gjenit në fjalë shpejtësia e dobësimit të sistemit motorik ishte më e madhe sesa tek pacientët me Parkinson që nuk kishin variantet e këtij gjeni.

Kjo do të thotë se tek pacientët me variantet e gjenit, mjekët mund të provojnë terapi të ndryshme për të parë që në fillim efektin e barnave, duke krijuar mundësi për të përmirësuar trajtimin e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031