Kafeja dhe jetëgjatësia

E Enjte, 17 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Lajmi i mirë  për ata të cilëve u pëlqen kafeja – duket se ajo i ndihmon njerëzit të jetojnë më gjatë.  Shkencëtarë amerikanë pranë Institutit Kombëtar të Kancerit morrën në shqyrtim rreth 400 mijë persona mes moshave 50 deri 70 vjeç.

Gjatë studimit u vu re se ata që pinin 3 ose më shumë filxhanë me kafe në ditë ishin për-afërsisht 10 për qind më pak në rrezik për të vdekur në krahasim me personat që nuk konsumonin kafe.

Studimi tregoi se ata që pinin kafe kishin më pak gjasa të vdisnin nga;

-Sëmundje të zemrës

-Sëmundje të frymëmarrjes

-Goditje në tru (dhe)

-Diabet

Ekspertët nuk janë në gjendje të shpjegojnë arsyet e këtij përfitimi, por rezultatet ishin të ngjashme në të dyja llojet e kafesë – me dhe pa kafeinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031