Antibiotiku i zakonshëm Zithromax mund të shtojë rrezikun për probleme në zemër

E Premte, 18 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri thotë se ky ilaç që trajton infeksionet e zakonshme mund të ketë efekte të rënda anësore.

Zithromax është antibiotik mjaft popullor – në vetëm pak ditë ai shëron bronkitin dhe infeksione të tjera bakteriale.

Por një studim i ri ka gjetur se Azithromycin i njohur edhe si Zithromax ose Z-Pak, mund të shtojë gjasat për vdekje të papritur tek personat me rrezik nga sëmundje të zemrës.

Studimi i kryer nga shkencëtarë pranë universitetit Vanderbilt – nga viti 1992 deri 2006 – morri në shqyrtim rreth 500 mijë pacientë në shtetin Tennessi.

Autorët vunë re se personat që merrnin Zithromax – të cilët ishin të prirur për probleme në zemër – kishin dy herë e gjysmë më shumë gjasa të vdisnin nga shkaqe kardiovaskulare, në krahasim me pacientë njësoj të prirur për sëmundje në zemër, por që merrnin një tjetër antibiotik të quajtur Amoxicillin. Sipas statistikave, vitin e kaluar u lëshuan rreth 56 milionë receta për Zithromax – duke e bërë antibiotikun më shitur me gjithsej 464 milionë të ardhura.

Disa mjekë bëjnë thirrje për kujdes ndaj studimit të ri dhe thonë se pacientët nuk duhet t’i zërë paniku. Por të tjerë, si doktor Steven Nissen i Klinikës së Klevelandit i tha rrejtit televiziv ABC, se mjekët, dhe pacientët në veçanti – nëse vuajnë nga sëmundje të zemrës – duhet të tregohen të kujdesshëm lidhur me marrjen e antibiotikut Zithromax.

Azithromycin ose Zithromax prodhohet nga firma farmaceutike Pfizer. Në një deklaratë të saj, kjo kompani thotë se do t’a shqyrtojë studimin e ri dhe se siguria e pacientëve është përparësia e saj kryesore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Antibiotiku i zakonshëm Zithromax mund të shtojë rrezikun për probleme në zemër

E Premte, 18 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri thotë se ky ilaç që trajton infeksionet e zakonshme mund të ketë efekte të rënda anësore.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031