Yndyrnat dhe truri

E Premte, 18 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dihet se të ashtuquajturat “yndyrna të ngopura” janë të këqija për trupin. Por sipas të dhënave të reja, ato dobësojnë edhe mendjen.

Yndyrnat e ngopura ose të këqija gjenden në ushqime të tilla si mish i kuq, qumësht dhe gjalpë. Dihet se ato janë të dëmshme për zemrën.

Tani, një studim në Analet e Neurologjisë, zbulon se këto lloj yndyrnash ndikojnë negativisht edhe kujtesën.

Studimi, i kryer nga shkencëtarë në spitalin e Harvardit “Brigam and Women” në Boston, morri në shqyrtim rreth 6 mijë gra të moshës 65 vjeç e sipër.

Autorët e studimit vunë re se gratë që konsumonin ushqime me yndyrna të ngopura dolën keq në provimet e kujtesës dhe gjuhës. Ndërsa gratë që përdornin ushqime të pasura me yndyrna të mira ose jo të ngopura, si vaj ulliri, dolën mirë në provime të ngjashme.

Gjithashtu, shkencëtarët vunë re se sasia e yndyrnave nuk luajti ndonjë rol në rezultatet e provimeve, por ishte lloji i yndyrnave që afektoi këto rezultate.

Autorët e studimit thonë se zevendësimi i yndyrnave të këqia me ato të mira mund të arrihet thjesht me një ndryshim diete, që mund të parandalojë dobësimin e  kujtesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yndyrnat dhe truri

E Premte, 18 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dihet se të ashtuquajturat “yndyrna të ngopura” janë të këqija për trupin. Por sipas të dhënave të reja, ato dobësojnë edhe mendjen.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031