Ish-zonja e parë Nancy Reagan po rimëkëmbet pas një rrëzimi

E Enjte, 24 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Rrëzimi është një shkaktar kryesor i problemeve shëndetësore mes të moshuarve. Kockat e tyre janë të dobësuara, trupi jo i fortë, prandaj edhe rimëkëmbja merr kohë.

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Nancy Reagan po rimëkëmbet pas një rrëzimi që i shkaktoi thyerje brinjësh. Por si po e përballon këtë sfidë të re kjo 90 vjeçare – e admiruar nga kaq shumë amerikanë edhe për botën e saj shumë private.

Aksidenti i ndodhi 6 javë më parë, por lajmi vetëm mbrëmë u njoftua, kur me leje të mjekëve, zonja Reagan pranoi të vizitohej nga gazetarë të rrjetit televiziv ABC.

Vajza e saj, Patti Davis thotë se mamaja po e merr veten. Dikur nënë e bijë nuk shkonin mirë, por tani flasin çdo ditë.

Por si ndodhi aksidenti?

“Mamaja u zgjua në mesnatë, siç ndodhin zakonisht rrëzimet. Mua më lajmëruan menjëherë. Pësoi vetëm thyerje të brinjëve, kështu që reagimi im i parë ishte, shyqyr që nuk pësoi gjë më të madhe.”

Për republikanët, e veja e presidentit Reagan, është thuajse shenjtore e tyre.

Në vitin 2007, ish zonja e parë bisedoi me gazetaren Diane Sawer, e cila e pyeti në se me kalimin e kohës jeta pa bashkëshortin stabilizohet.

“Jo, malli për atë sa vjen e më shtohet.”

Ish zonja e parë, ka patur raste të frikshme me shëndetin. Vitin e kaluar asaj i rrëshqiti këmba, dhe po të mos kishte qenë pranë senatori i Floridës Marco Rubio, ajo do të ishte vrarë keq.

Në moshën e saj, kockat nuk janë të forta, trupi është i dobët dhe rimëkëmbja merr shumë kohë.

Ish zonja e parë nuk del shpesh në publik, por në shtëpi i shkojnë shumë vizitorë. Para pak javësh, dy fëmijët e saj lanë mënjëanë grindjet familjare dhe u mblodhën së bashku.

“Kjo familje tani është e bashkuar dhe është përsëri në gjendje të qeshë,të harrojë e reflektojë. vërtet dhuratë e çmuar për një njeri afër fundit të jetës”, thotë Patti Davis, bija e saj.

Dhe Nancy Reagan, 90 vjeç, vazhdon t’a gëzojë jetën e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031