Trajtim i ri për zhurmën e veshëve

E Diel, 27 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një lajm shprese për miliona njerëz që vuajnë nga kumbimi i veshëve. Për shumë njerëz, kjo lloj zhurme, e cila nuk vjen nga jashtë, përbën shqetësim të madh. Gjithashtu, shumë trajtime ofrohen, por pak janë të efektshme.

Një studim i publikuar në revistën mjekësore britanike “Lancet” thotë se shkencëtarët trajtuan një grup pacientësh me metoda konvencionale dhe një grup tjetër me terapi njohëse, përfshi seanca këshillimi dhe ekspozimi ndaj tinguj neutralë të jashtëm. Trajtimi ishte një punë e integruar mes audiologëve, psikologëve, terapistëve të të folurit dhe terapistëve fizikë.

Autorët e studimit thonë se rezultatet e këtij trajtimi të integruar ishin jashtëzakonisht bindëse, pavarësisht sesa shqetësues ishte kumbimi në vesh. Ky lloj trajtimi i specializuar e i ndërthurur mes ekspertëve nga disa fusha, thuhet në studim, ishte gjithashtu pa ndonjë efekt të dëmshëm anësor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031