Eksperimente evolucioni me lulet

E Martë, 29 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Evolucioni përdor çdo shans që i krijohet për të provuar diçka të re.

Duke hetuar se në ç’mënyrë formohen lulet, shkencëtarë holandezë pranë universitetit Radboud Njimegen, kanë zbuluar se natyra është më e shumëllojshme sesa sheh syri – dhe se gjenet e përfshira në formimin e lules mund të funksionojnë ndryshe në lloje të ndryshme. Pra, evolucioni i përmbahet një sistemi që jep rezultat, por brenda vetë sistemit, vazhdon të përtërihet a ndryshojë.

Deri tani, studimi mbi mënyrën e formimit të luleve është përqëndruar kryesisht në dy lloje; Arabidopsis dhe Anthirrhinum. Por shkencëtarët thonë se kanë në plan të fillojnë shqyrtimin e formimit të luleve në bimë të tilla si domate dhe patate. Duke kuptuar rregullin e formimit të luleve, ata mund të jenë në gjendje edhe t’a manipulojnë atë duke i bërë bimët të prodhojnë më shumë, në çdo stinë të vitit ose varietete të ndryshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eksperimente evolucioni me lulet

E Martë, 29 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Evolucioni përdor çdo shans që i krijohet për të provuar diçka të re.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031