Showing Archived Posts

Zinku dhe të ftohurit e zakonshëm

E Martë, 08 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të rriturit preken nga të ftohuri e zakonhëm 3 deri 4 herë në vit – fëmijët deri në 10 herë. 

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit dhe mosha biologjike

E Hënë, 07 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri sugjeron se kanceri i gjirit tek gratë e reja mund të jetë një sëmundje që ka nevojë për strategji të veçanta trajtimi.

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit dhe mosha biologjike

E Hënë, 07 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri sugjeron se kanceri i gjirit tek gratë e reja mund të jetë një sëmundje që ka nevojë për strategji të veçanta trajtimi.

Posted in Uncategorized

Lloji i ushqimit dhe oreksi

E Hënë, 07 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shpesh njerëzit ndjehen të uritur edhe pse sapo kanë mbaruar së ngrëni – dhe pyesin ‘pse?’

Posted in Uncategorized

ReWalk, pajisje për paraplegjikët

E Enjte, 03 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gati 250.000 amerikanë jetojnë me një dëmtim të shtyllës kurrizore dhe më shumë se 50 për qind e tyre humbasin përdorimin e këmbëve apo krahëve si pasojë e këtyre dëmtimeve.

Posted in Uncategorized

ReWalk, pajisje për paraplegjikët

E Enjte, 03 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gati 250.000 amerikanë jetojnë me një dëmtim të shtyllës kurrizore dhe më shumë se 50 për qind e tyre humbasin përdorimin e këmbëve apo krahëve si pasojë e këtyre dëmtimeve.

Posted in Uncategorized

Pijet e energjisë dhe dhëmbët

E Mërkurë, 02 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit publikuar në revistën General Dentistry, thotë se një rritje alarmante në konsumin e pijeve të sportit dhe të energjisë, veçanërisht mes adoleshentëve, është duke shkaktuar dëme të pariparueshme të dhëmbëve, sepse këto pije përmbajnë nivele të larta aciditeti që gërryejnë smaltin apo shtresën e […]

Posted in Uncategorized

Pijet e energjisë dhe dhëmbët

E Mërkurë, 02 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit publikuar në revistën General Dentistry, thotë se një rritje alarmante në konsumin e pijeve të sportit dhe të energjisë, veçanërisht mes adoleshentëve, është duke shkaktuar dëme të pariparueshme të dhëmbëve, sepse këto pije përmbajnë nivele të larta aciditeti që gërryejnë smaltin apo shtresën e […]

Posted in Uncategorized

Vitaminat shtesë dhe Kanceri

E Mërkurë, 02 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se nëse merrni shtojca dietike me shpresë për të shmangur kancerin – ju mund jeni duke humbur paratë tuaja.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031