Neglizhimi në fëmijëri dhe kanceri në moshë të rritur

E Martë, 05 Qershor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkencëtarët morrën në shqyrtim rreth 100 burra e gra me kancer në lëkurë. Ata matën indet e tumorëve për të parë intensitetin e reagimit të sistemit të tyre imunitar.

Pastaj pacientët u pyetën mbi marrëdhëniet e tyre me prindërit kur ishin fëmijë.

Studiuesit zbuluan se ata që ishin keqtrajtuar ose neglizhuar nga prindërit në fëmijëri – dhe ata që kishin përjetuar ngjarje të rënda ose strese një vit më parë kishin një përgjigje të dobët të sistemit imunitar ndaj kancerit.

Në studimin e botuar në Arkivat e Psikiatrisë së Përgjithëshme thuhet se neglizhimi ose keqtrajtimi para moshës 17 vjeç, ndikon në dobësimin e sistemit imunitar gjatë gjithë jetës – duke i lënë këta persona më pak të aftë për të luftuar sëmundjet kanceroze që një sistem i fortë imunitar është në gjendje t’i eleminojë.

One response to “Neglizhimi në fëmijëri dhe kanceri në moshë të rritur”

  1. sonja says:

    nuk duhet neglizhuar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930