Bakteri ndikon gëzimin

E Mërkurë, 13 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkencëtarët thonë se nivelet e hormonit Serotonin në tru rregullohen me sasinë e baktereve në zorrë gjatë moshës së hershme. Studimi i tyre u botua më 12 qershor në revistën “Molecular Psychiatry”.

Serotonin është kimikat kryesor që përfshihet në rregullimin e humorit dhe emocioneve. Niveli i tij në tru ndryshon në kohë stresi, ankthi dhe depresioni. Shumë barna antidepresant janë klinikisht të efektshëm kur synojnë këtë neuro-kimikat. Serotonin, shpesh quhet ‘hormon i lumtur’.

Shkencëtarët në Qendrën ushqimore farmabiotike në universitetin College Cork (UCC) përdorën një mostër miu steril, pa asnjë mikrob, për të treguar se mungesa e baktereve gjatë jetës së hershme prek në mënyrë të konsiderueshme përqëndrimet e hormonit serotonin në tru në moshën e rritur. Studimi gjithashtu nxorri në pah se ndikimi i pranisë ose jo i baktereve varet nga gjinia, me efekte më të theksuara në meshkuj krahasuar me femrat. Së fundi, kur shkencëtarët kryen të njëjtin eksperiment me kafshë me bakterie në zorrë që në moshë të herëshme, ata zbuluan se shumë prej ndryshimeve të sistemit qendror nervor, veçanërisht ato të lidhura me serotonin, nuk mund të përmbyseshin duke treguar pasoja të përhershme në funksionin e trurit si rrjedhim i mungesës së mikrobeve.

Në një studim të mëparëshëm shkencëtarët kanë treguar ekzistencën e një aksi mikrobik zorrë-tru që ata thonë se është thelbësor për ruajtjen e shëndetit normal, si dhe mund të ndikojë trurin dhe sjelljen.

Rezultatet nxjerrin në pah rolin e rëndësishëm që bakteret luajnë në komunikimin mids zorrëve dhe trurit. Zëra nga fusha e neuroshkencës thonë se, këto rezultate krijojnë për herë të parë mundësinë e zhvillimit të strategjive për trajtimin e çrregullimeve të trurit bazuar në mikrobiotikë.

Doktor Gerard Clarke, autori kryesor i studimit, ndjehet i ngazëllyer – “Edhe pse gjithmonë kemi besuar se mikrobet janë thelbësore për shëndetin e përgjithshëm, rezultatet e studimit theksojnë se sa të rëndësishme janë ato edhe për mirëqenien tonë mendore.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930