Ku njeriu ndahet nga peshkaqeni

E Enjte, 14 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Paraardhësi i përbashkët i të gjithë vertebrorëve në Tokë i ngjan një peshkaqeni – në këtë përfundim arrijnë paleontologët pas analizimit të fosileve të një peshku 290 milionë vjeçar.

Studimi, i financuar nga Këshilli për Kërkime të Mjedisit Natyror, u botua në numrin e sotëm (14 qeshor) të revistë ‘Nature”, dhe bazohet në llojin “Acanthodes bronni”, një peshk nga epoka Paleozoike, fosilet e të cilit shkencëtarët i kishin zbuluar para disa vjetëve. Studimi hedh dritë mbi evolucionin e hershëm të vertebrorëve dhe ofron një vështrim të ri më të plotë rreth paraardhësit të fundit para se peshkaqenët e hershëm të ndaheshin nga peshqit – prej nga eventualisht do të zhvilloheshin qeniet njerëzore.

Një nga autorët kryesorë të studimit, Michael Coates, profesor i biologjisë dhe anatomisë në Universitetin e Çikagos, thotë se nga vëzhgimet dhe analizat e bëra del se peshqit më të hershëm kockëmëdhenj dukeshin afërsisht si peshkaqenë, dhe jo anasjelltas siç mendohej më parë. Në grupin e vertebrorëve përfshihen dhjetëra mijëra lloje duke filluar nga peshqit e peshkaqenët, shpendët, zvarranikët, gjitarët dhe njerëzit. Mendohet se peshkaqenët e sotëm u ndanë nga peshqit më shumë se 420 milionë vjet më parë. Por shkencëtarët ende dijnë shumë pak se çfarë pamjeje ka pasur paraardhësi i fundit i këtij grupi vertebrorësh nga i cili evoluoi qenia njerëzore.

Autorët e studimit thonë se sa më shumë që merren me këtë çështje aq më tepër të dhëna ata gjejnë se njeriu dhe peshkaqeni kanë pasur një paraardhës të përbashkët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930