Sëmundja Lyme, më e rëndë këtë verë

E Mërkurë, 20 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekspertët paralajmërojnë se për shkak të faktorëve të ndryshëm mjedisorë, këtë verë ka të ngjarë të shihen më shumë insektete që bartin sëmundjen Lyme.

Sëmundja Lyme shfaqet në formën e njollave të kuqe në formë vezake që shkaktohen në lëkurë nga pickimi i një lloj insekti të quajtur ‘Ixodes scapularis’. Pas njollave, shumë pacientë zhvillojnë grip të rëndë me smptoma si dhimbje të muskujve, ethe, dhe lodhje. Analiza e gjakut në këtë fazë mund të jetë negative, por mjekët duke parë shenjat e veçanta në lëkurë e trajtojnë pacientin me antibiotikë.

Për mbrojtje nga ky lloj insekti, ekspertët këshillojnë;

-veshje mbrojtëse

-lyerje të lëkurës me solicione të përshtatshme kundër insekteve

– kontroll të kujdesshëm si të njerëzve dhe të kafshëve shtëpiake, ku Ixodes scapularis bashkangjitet më lehtë.

Nëse gjendet, insekti duhet të hiqet nga ngadalë e me kujdes duke përdorur piskatore. Ekspertët nuk rekomandojnë përdorimin e ngrohjes apo lëngjeve për shkëputjen e insektit nga lëkura. Gjithashtu, është mirë që insekti të ruhet për t’ia treguar mjekut, në mënyrë që ai jetë në gjendje për të përcaktuar antibiotikun e përshtatshëm për trajtim.

Insekti që shkakton sëmundjen Lyme ka disa emra. Termi mjekësor në latinisht është Ixodes scapularis që shpesh u ngjitet kafshëve shtëpiake, si qenit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930