Një kënd vështrim i ri mbi dietën

E Martë, 26 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Humbja e peshës është mjaft e vështirë, por mos rifitimi kilogramëve të humbur është shpesh edhe më i vështirë.

Një studim i ri i bën sfidë urtësisë konvencionale se kaloritë janë kalori dhe digjen të gjitha njësoj. Studimi ofron një dietë për të cilën shumë vetë mund të mos kenë dëgjuar.

Një ndër 6 të rritur mbi peshë në Shtetet e Bashkuara thonë se e ruajnë peshën e humbur për më shumë se 1 vit.

Studimi i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë morri në shqyrtim mënyrat që përdoren për të mos rifitituar peshës e humbur.

Autorët e studimin ekzaminuan 3 lloje dietash, përfshi dietën me indeks të ulët glycemie, që synon të mbajë të qëndrueshëm nivelet e sheqerit në gjak.

Megjithëse jo aq e rreptë sa dieta me pak karbohidrate, dieta me glycemi të ulët përqëndrohet në proteina; prodhime drithërash, fruta dhe perime.

Autorët e studimit zbuluan se personat e vëzhguar digjnin më shumë kalori duke pushuar ose qëndruar ulur kur ata përdornin ditetë me pak karbohidrate ose me nivel të ulët glycemie.

Dieta me pak karbohidrate i ndihmonte personat për të djegur shumicën e kalorive, por ajo shtonte mundësitë për stres dhe pezmatime.

Autorët e studimit thonë se dieta glycemike është pa efekte negative dhe e këshillojnë këtë dietë – nga e cila mund të përfitohen të njëjtat vlera përsa i përket djegjes së kalorive që ofron dieta me pak karbohidrate – minus pasojat e padëshirueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930