Showing Archived Posts

Sëmundja Lyme, më e rëndë këtë verë

E Mërkurë, 20 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët paralajmërojnë se për shkak të faktorëve të ndryshëm mjedisorë, këtë verë ka të ngjarë të shihen më shumë insektete që bartin sëmundjen Lyme.

Posted in Uncategorized

Për të shmangur lodhjen nga të nxehtit

E Mërkurë, 20 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Nesër (21 qershor) është dita e parë e verës dhe parashikimet janë për një stinë të nxehtë. Por pushimet dhe argëtimet e  verës mund të kthehen në të rrezikshme nga të nxehtit dhe djersitjet, ndërsa marrja e lëngjeve në sasi të pakta mund t’i mohojë trupit aftësinë e vetë-ftohjes.

Posted in Uncategorized

Fëmijët, zhvillimi i trurit dhe ligji

E Martë, 19 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sistemi ligjor duhet të marrë në konsideratë më të madhe zbulimet e reja në fushën e Neuroshkencës që tregojnë se si një fëmijëri e vështirë mund të ndikojë në zhvillimin e trurit dhe të rrisë rrezikun për krime në adoleshencë.

Posted in Uncategorized

Fëmijët, zhvillimi i trurit dhe ligji

E Martë, 19 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sistemi ligjor duhet të marrë në konsideratë më të madhe zbulimet e reja në fushën e Neuroshkencës që tregojnë se si një fëmijëri e vështirë mund të ndikojë në zhvillimin e trurit dhe të rrisë rrezikun për krime në adoleshencë.

Posted in Uncategorized

Gjumi – Vendasit vs. Emigrantët

E Hënë, 18 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës “Aftësia për të marrë sasinë e duhur të gjumit varet nga përkatësia etnike, racore dhe vendlindja” (Scientific American)

Posted in Uncategorized

Obesiteti dhe fuqia e lutjes

E Shtunë, 16 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Amerikanët e të gjitha moshave janë gjithmonë në kërkim për mënyra të reja – nga dietat tek pilulat –  për të humbur peshë. Por kohët e fundit është vënë re një rritje e numrit të atyre që i drejtohen Zotit për frymëzim për rënie nga pesha.

Posted in Uncategorized

Obesiteti dhe fuqia e lutjes

E Shtunë, 16 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Amerikanët e të gjitha moshave janë gjithmonë në kërkim për mënyra të reja – nga dietat tek pilulat –  për të humbur peshë. Por kohët e fundit është vënë re një rritje e numrit të atyre që i drejtohen Zotit për frymëzim për rënie nga pesha.

Posted in Uncategorized

Kalciumi dhe Vitamina D shtesë – dëm apo dobi

E Premte, 15 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sa të efektshme janë kalciumi dhe vitamina D shtesë? Mund të sjellin ato më shumë dëm sesa dobi për shëndetin?

Posted in Uncategorized

Kalciumi dhe Vitamina D shtesë – dëm apo dobi

E Premte, 15 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sa të efektshme janë kalciumi dhe vitamina D shtesë? Mund të sjellin ato më shumë dëm sesa dobi për shëndetin?

Posted in Uncategorized

Pyetja “po sikur…?” dhe depresioni

E Premte, 15 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës S’ka njeri që të mos jetë penduar për diçka që ka bërë ose nuk mundi t’a bënte. Dhe pyetja “Po sikur..?”, që shoqërohet gjithmonë me psherëtimë, mund të jetë me pasoja – thuhet në një studim, botuar në revistën ‘Science’ – dyshimet rreth alternativave që njeriu ka zgjedhur ndikojnë shëndetin […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930