Vitamina D zvogëlon pak rrezikun e thyerjes së kockave

E Mërkurë, 04 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për vitaminën D flitet shpesh – veçanërisht nëse ajo përmirëson shëndetin e kockave.

Një studim i ri u përqëndrua tek personat mbi 65 vjeç – 75 për qind e personave të kësaj grup moshe preken nga fraktura e kockave.

Mes 31 mijë pjesmarrësve në studim, 90 për qind ishin gra. Autorët zbuluan se doza të larta të vitaminës D shtesë – 800 ose më shumë njësi ndërkombëtare në ditë – ishin të dobishme kundër frakturave, duke pakësuar 30 për qind të rasteve të frakturave të legenit dhe një pakësim prej 14 për qind të frakturave jo-vertebrore.

Autorët e studimit të botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA), thonë se rezultatet e tyre mbështesin një rekomandim të mëparëshëm, sipas të cilit personat 65 vjeç e sipër të marrin 800 njësi Vitaminë D shtesë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031