Analizë gjenetike paralindjes duke përdorur vetëm gjakun e nënës

E Enjte, 05 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një analizë e re e bën më të lehtë për të përcaktuar shëndetin e fetusit. Kjo shihet si një mënyrë për të trajtuar problemet shëndetësore në një fëmijë të palindur, por gjithashtu ngre pyetje etike. Megjithatë, prindërit duan të dijnë – A do të lindin fëmijët e tyre të shëndetshëm?

Deri kohët e fundit, mjekët merrnin mostra nga fetusit për të përcaktuar një sekuencë të plotë gjenetike e cila mund të ofrojë të dhëna mbi sëmundjet e mundshme apo defekte të fetusit. Por kjo lloj analize mund t’a dëmtojë fetusin. Pastaj, shkencëtarët filluan të merrnin mostrat nga gjaku i nënës dhe pështyma e babait, për të siguruar informacion të ngjashëm.

Tani, analiza e re është edhe më e thjeshtë.

Shkencëtarë në universitetin Stanford, analizuan vetëm mostrat e gjakut nga dy gra shtatzëne – njëra me fetus të shëndetshëm, dhe tjetra me një çrregullim të rrallë gjenetik.

Rezultatet u përputhën me gjenetikën e çdo foshnjeje pas lindjes.

Analiza me metodën e re mund të bëhet në tremujorin e parë të fetusit, duke lënë kohë të mjaftueshme për t’i zbuluar dhe ndoshta trajtuar sëmundjet e fetusit gjatë shtatzanisë.

Por analiza e re ngre pyetje të dukshme etike. Parashikohet që brenda 3 vjetëve të ardhshëm, me këtë teknologji të re, shkencëtarët mund të jenë në gjendje të përcaktojnë sekuencën e plotë gjenetike të një fëmija të palindur. Dhe kjo mund të çojë që më shumë prindër të ardhshëm të konsiderojnë të ndërpresin shtatëzaninë, nëse rezultatet e analizës tregojnë për ndonjë defekt të mundshëm në fetus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031